Immáron hagyomány, hogy évente szakmai konferencián találkoznak a szállítmányozás és logisztika hazai és nemzetközi szereplői. Ahogy 2002 óta minden évben, idén is a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) szervezésében került megrendezésre a 8. Nemzetközi Közlekedéslogisztikai Konferencia 2017. január 26-27-én Velencén.
r
g
c
Nemzetközi Közlekedéslogisztikai Konferencia főbb pontjai
A konferencia fővédnökeként Dr. Mosóczi László, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium mondott köszöntőt, melyben összefoglalta a közlekedés és szállítmányozás aktuális kérdéseit, kihívásait. A délelőtti előadások leginkább a közlekedéspolitikáról és szabályozásról szóltak. Czinege Attila, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal ellenőrzési szakfőigazgatója eSzámlával, eCMR-rel, EVÁER-rel, illetve az EKÁER-rel kapcsolatos tervekről tartott előadást.
Érdekes beszámolóval készült Győri Gyula elnök, a Nemzeti Közlekedési Hatóság átalakulásáról, új feladatairól. Szabályozói oldalról még egy előadást hallhattunk Szatmári Pétertől, az Európai Bizottság Közlekedési Főigazgatóságának közúti közlekedéspolitikai munkatársától. Az elnök a tervezett közúti szabályozás felülvizsgálatának főbb irányvonalairól beszélt, különös tekintett az útdíj szabályozásra. A konferencia egyik kiemelt témái az ágazatot ért kihívások mellett a legújabb iparági trendek, technológiai újítások, hatékonyságnövelő megoldások voltak. Tóth Levente, a Telenor marketing igazgatója a legújabb technológiai megoldásokról beszélt az adattárolás, robotizálás, önvezetés témakörben. Ezek a tényezők komoly vereselőnyhöz juttathatják az innovatív cégeket, akár a szállítás, vagy logisztikai területeken is.
A drónos kiscsomagszállítás fejlesztési eredményeiről tartott beszámolót Üveges Zoltán, a DHL üzletfejlesztési vezetője. Hangsúlyozta a drónos megoldások előnyeit a nehezen megközelíthető területeken, vagy ahol naponta többszőr is kell csomagot szállítani. Megismerhettük a helikopteres és az un. parcelcopteres technológia különbségeit, felhasználási előnyeit. Bakos Dániel, a Colibree Design & Development igazgatója bemutatta a GLABS informatikai megoldást, mely segítségével jelentősen javítható a fuvarozó cégek hatékonysága, a szállítmányok ütemezése, nyomon követése. Michael Gruböck, a Palfinger értékesítési vezetője és Csorba Kázmér, a KUHN Rakodógép ügyvezetője kifejezetten targonca témakörben mutattak be érdekességeket, az extrém terepeket is legyűrő eszközöktől, egészen a robotizált változatokig.
A konferencián olyan érdekes témák is napirendre kerültek, mint az amerikai elnökválasztás, a migrációs kihívások, a török belpolitikai válság vagy az orosz embargó. Ezekben a bonyolult kérdésekben Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő segített tisztábban látni. Görög Ibolya protokoll szakértő érdekességeket ismertetett az üzleti protokoll világából. Szűts Ildikó HR szakértő pedig az x, y és z generációk aktuális problémáiról, illetve azok megoldásairól beszélt.
Az MLSZKSZ a velencei konferenciával kezdődően egy nemzetközi együttműködést igyekszik kialakítani a szállítmányozási és logisztikai szakmai szervezetek között, amelynek eredményeként a tagságát képviselő logisztikai szolgáltatók rendszeres információkat kaphatnak a világkereskedelem történéseiről, az azokat befolyásoló folyamatokról. Ezáltal hamarabb értesülhetnek az újdonságokról, felkészülhetnek a változásokra és erősödhet logisztikai versenypozíciójuk.